Před začátkem sobotního zápasu mezi Dynamem a Teplicemi došlo ke slavnostnímu okamžiku. Do fotbalové síně slávy budějovického klubu vstoupili první dva členové - dvě nejvýznamnější klubové legendy Josef Zeman a Zdeněk Čadek. Veškeré informace o síni slávy si můžete přečíst zde.

Josef ZEMAN (1915 - 1999)

Josef Zeman byl na přelomu 30. a 40. let dvacátého století první hráč SK ČB, který udělal s fotbalem skutečnou díru do světa. Reprezentant a střední záložník železné Sparty. Autor prvního ligového gólu SK ČB.

Rozený centrforvard dal v první lize celkem 89 branek - z toho sedm v Plzni, osmasedmdesát ve Spartě a čtyři za České Budějovice. Další dva vstřelil za národní tým: v roce 1937 v prvním utkání čs. reprezentace anglické půdě a ve Francii na mistrovství světa v roce 1938 v zápase s Holandskem. Za národní tým hrál celkem čtyřikrát. S fotbalem začínal v Českých Budějovicích, když jako dorostenec kopal již za SK ČB. Měl neuvěřitelný čich na góly.

Brzy také jihočeské rybníky přerostl - jako hostující borec pomáhal Čechii Karlín v boji o záchranu v první lize, aby na konci roku přešel do Plzně. "Tehdy to bylo nějaké mužstvo," vzpomínal. "Hráli jsme na špici první ligy, skončili druzí za Slavií a pamatuji si, že jsme třeba na Spartě hráli 2:2 a já tam dal hlavou vyrovnávací gól." To možná předznamenalo jeho pozdější osud spojený na dlouhá léta právě se železnou Spartou. Do ní přišel v roce 1937. Tehdy na Letné končil legendární útočník Braine, který se vracel zpět do Belgie a hledala se náhrada. V Plzni hrál bájný kanonýr Hájek, tak se funkcionáři za ním vypravili - a přivezli si Zemana..

Toho kniha Železná Sparta charakterizuje jako hráče rychlého, rvavého, snaživého, nezištného. "Uměl vtipně a jemně přihrávat, měl tah na bránu, měl čich na góly. Jeho hra nebyla líbivá a efektivní, zato byla účelná a jednoduchá. Jeho erbovním heslem byla dělnost a skromnost." Zeman ale na diváky nic nedal - hrál svůj fotbal v rudém dresu nastřílel 155 branek, z toho 78 ligových. Jako Bican a podobní hráči doplatil na to, že jeho kariéra vrcholila ve zlých časech. Fotbal se sice hrál i za německé okupace, ale mezistátních utkání bylo poskrovnu, o atmosféře té doby nemluvě.

Do války v letech 1937 a 1938 Zeman stihl čtyři oficiální mezistátní utkání a dal v nich dva góly. Zdeněk Šálek v knize Slavné nohy o Zemanovi píše, že v posledních předválečných zápasech vedl reprezentační útok, v němž hráli Pulč, Nejedlý, Říha a Rulc. Končil spolu s Pučem a Pláničkou.

Po válce Zemanovu kariéru v železné Spartě ukončilo předčasné zranění. Při pouťáku v Mělníku (13:1) šel sám na bránu, místo střely obcházel brankáře, ten mu padl pod nohy - a skončilo to přetrženými vazy v kotníku. Noha šla do sádry, ale bylo třeba, aby hrál, tak nastoupil, pak zase sádra a tak dokola. Sparta ho nakonec půjčila do Nuslí, pak zachraňoval Pardubice, ale srdce ho táhlo zpět do domů do Českých Budějovic.

Přišel ve správný čas - právě tady vrcholila bitva o postup do 1. ligy. Když ji Budějovice v sezoně 1947/48 hrály, bylo Zemanovi již třiatřicet. Pár let pak ještě hrál, i jako čtyřicátník v rezervě Dynama na tehdejší šroubárně, ale pak už v klubu pomáhal i jako trenér.

Josef Zeman vstoupil do sítě slávy in memoriam a tuto významnou cenu převzala jeho dcera Jana Kučerová.


Zdeněk ČADEK (1929)

Rodák z Písku spojil svůj život s Dynamem již v roce 1953 a navždy mu zůstal jako hráč i jako funkcionář věčný. Živoucí legenda Dynama, výtečný hráč, vynikající funkcionář a také čestný předseda klubu.

Zdeněk Čadek, jenž spatřil světlo světa v jihočeském Písku, propadl kulatému míči už jako malý kluk. Tenkrát ještě existovaly plácky, hrálo se na kdejakém trávníku nebo na loukách za domy. Právě v té době začal hrát za písecký klub, se kterým dokázal ve válečném roce 1944 vyhrát krajský přebor. V osmnácti letech přestoupil do vyššího oddílu ČSK Písek a už jako dorostenec hrál 3. ligu. Později narukoval do hlavního města, kde nastupoval za vojenský tým VTJ Ruzyň.

Po návratu z vojny byl o talentovaného fotbalistu velký zájem, nabídky se jen hrnuly. Jen díky mamince tehdy nepřestoupil do Viktorie Plzeň a až o několik měsíců později podlehl vábení českobudějovického Dynama, kam se v roce 1953 natrvalo přestěhoval. České Budějovice tehdy hrály druhou ligu. Zažil sice jako mladík ještě generaci fotbalistů, kteří pár let předtím hráli první ligu, růst schopného fotbalisty byl tehdy ovšem nezapomenutelně ovlivněn dobou - o profesionální kariéře nemohlo být vůbec řeč Zdeněk tak hledal životní jistotu v zaměstnání. Tu našel v Jihočeských energetických závodech, kde se přes různá úřednická místa vypracoval až do funkce ředitele montáží, aby nakonec řediteloval největšímu sloučenému závodu České Budějovice - Český Krumlov.

V padesátých a šedesátých letech prožil Zdeněk Čadek leckteré vzlety a pády. "Nejhorší byly všelijaké reorganizace a fůze, nesmyslné uspořádání fotbalových soutěží. Každý kraj měl mít například ve druhé lize zástupce. Kvůli tomu se dělali tzv. vyzývací zápasy. Dynamo skončilo ve 2. lize šesté, ale Meteor, který hrál nižší soutěž a vyhrál ji, měl právo nás vyzvat. I vyzval nás a porazil. Byli jsme druholigový tým a najednou jsme spadli do krajského přeboru," vzpomíná Zdeněk Čadek. Kvůli vyzývacím zápasům zažil sestup do divize, pak postup do 3. ligy, návrat do 2. ligy nebo též přeřazení do 1.A třídy.

Plných deset let byl kapitánem Dynama. Bývalo zvykem, že ten se z titulu své funkce každý týden v pondělí účastnil schůzí fotbalového výboru. Tak byl Zdeněk Čadek postupně zasvěcován do chodu "bafuňářské" práce a brzy se tak začal v této problematice výborně orientovat. Ještě před koncem fotbalové kariéry si vyzkoušel i trenéřinu, když byl jako blesk z čistého nebe jmenován novým koučem Dynama. Jako osmatřicetiletý se definitivně rozhodl pověsit kopačky na hřebík..

Na samém prahu zralého věku se tedy před Zdeňkem Čadkem otevřela druhá, neméně významná etapa jeho životního údělu spojeného s budějovickou kopanou: stal se z něho funkcionář. Byl u toho, když došlo k postupnému vzestupu Dynama, v roce 1970 hráli Jihočeši opět třetí ligu a posléze měli na dosah postup do celostátní 2. ligy. Z reorganizace v roce 1977 vytěžili šesté místo v české národní lize, v sezoně 1979/80 byli dokonce třetí.

Reálný socialismus v oněch časech měnil tvář a po špičkách začal do fotbalu pronikat profesionalismus. V roce 1985 pak zažil Zdeněk Čadek vrcholný okamžik své funkcionářské kariéry. Pod jeho vedením totiž klub po dlouhých sedmatřiceti letech vstoupil do 1. ligy. I Sametová revoluce v roce 1989 zastihla Zdeňka Čadka ještě v činné službě. Jeho oblíbenost dokazuje také fakt, že tehdejší Občanské fórum za ním přišlo s požadavkem, aby ve funkci zůstal. V roce 1990 se ale rozhodl odejít do důchodu a zdálo se, že se s fotbalem nadobro rozešel..

V roce 1993 se však fotbalisté znovu objevili s nabídkou, aby jim šel pomoci. Se svými letitými zkušenostmi, entuziasmem, elánem a intelektem se stal do roka ředitelem klubu, posléze ředitelem nové akciové společnosti, předsedou představenstva i předsedou Občanského sdružení Dynamo České Budějovice JČE..

Existují životy, které svým plným nasazením po sobě zanechávají otisk, jenž zůstane navždy nesmazatelný. A právě takový život prožil a dále prožívá Zdeněk Čadek, čestný předseda klubu SK Dynamo České Budějovice.

Do síně slávy byl Zdeněk Čadek uveden v květnu roku 2009, kdy mu ocenění předal osobně šéf klubu Karel Poborský.