Jihočeši úspěšně vstoupili do ligy, doma porazili Olomouc 1:0. "Start do ligy je hodně důležitý. Jsme za něj rádi i kvůli tomu, že loni se nám vůbec nepovedl," shodují se hrdinové Dynama brankář Michal Daněk a záložník Filip Rýdel, jenž ve druhém poločase zakončil svoje krásné sólo střelou do břevna.

Daněk: Měl jsem štěstí, že Hořava hlavičkoval do míst, kde jsem stál

Jsou první tři body s Olomoucí hodně cenné?
Určitě jsou cenné. Jsme rádi, že jsme po letní přípravě, která znovu nebyla žádná extra, jsme zvládli první domácí zápas. Znovu se potvrdilo, že když se nám nepovede příprava, tak první ligový zápas zvládneme.

Několik minut před koncem hlavičkoval Hořava z malého vápna a vy jste předvedl výborný zákrok…
Bylo to reflexní. Měl jsem štěstí, že hlavička šla do míst, kde jsem stál. Každý míč na tomto terénu je těžký. Hlavně jsem rád, že jsme udrželi vzadu nulu a vyhráli.

Olomouc žádné velké šance jinak neměla, ale přízemní střely z dálky byly nepříjemné, že?
Určitě, jak už jsem říkal, každá střela na mokré trávě je těžká a nepříjemná.

Nečekali jste od Olomouce trošku víc? Před zápasem si Hanáci hodně věřili.

Michal Daněk
Je pravda, že měli hodně sebevědomí. I na webu psali, že pro ně nejsme žádná překážka a o to větší mám z vítězství radost.

V závěru jste se tolik zatáhli nebo vás soupeř natolik zatlačil, že nebylo jiné cesty?
Posledních patnáct minut jsme opravdu zalezli. I když nezalezli, spíše jsme přestali hrát kombinačně jako doposud. Z toho pramenily šance, které Olomouc měla.

Zmínil jste, že jste hráli s Olomoucí fotbal. Měli jste ji dobře přečtenou, že jste bez respektu dobře kombinovali?
Chtěli jsme hrát hru, kterou chceme produkovat vždycky. Se Sigmou se nám to dařilo. My se budeme na každý zápas připravovat stejně.

Je pro brankáře těžká podobná situace, kdy stojí dlouhou dobu na dešti, a pak musí vytáhnout kvalitní zákrok?
Neřekl bych těžké. Není zima, takže mi to nevadí. Za to počasí, co panovalo při zápase, jsem rád; pršely nám kapky štěstí.

Nebáli jste se bouřky při zápase?
Ne, to ne. Ty blesky tu před zápasem dvakrát vyhodili pojistky, ale jinak to bylo v pohodě (směje se).

Rýdel: Vstup do sezony je důležitý a snad se nám povedou další zápasy

Lepší úvod do ligy jste si asi představit nedokázali, že?
Olomouc jsme viděli v Liberci a věděli jsme, že to bude těžký zápas. Celý týden jsme se připravovali a věděli, co máme hrát. Naštěstí to vyšlo a vyhráli jsme. Olomouc jsme skoro do ničeho nepustili. Měli jen jednu velkou šanci, když hlavičkoval Hořava. Myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě.

Jak jste viděl tu penaltovou situaci?
Zpracoval jsem si prsy balon do vápna a zezadu mě někdo trefil. Nevím, jestli to byl Škrle nebo někdo jiný, ale asi Škrle, když ho sudí vyloučil.

Sám jste navíc trefil po sólu břevno. Co této střele chybělo?
Asi trochu toho fotbalového štěstí. Kdyby míč šel trošku níže, tak by to asi byl gól.

Jak nepříjemný byl déšť? Pršelo po celý zápas.
Příjemné to samozřejmě nebylo. Jsme rádi, že jsme zápas zvládli a úspěšně jsme vykročili do nové sezony.

Filip Rýdel

Z tribuny to vypadalo, že vám tento terén sedí. Je to tak?
Povrch je to rychlejší a myslím si, že je to dobře nejen pro hru, ale i pro diváky. Balon je rychlejší a fotbal zajímavější.

Příprava ideální nebyla, ale vstup se povedl…
Příprava nebyla super ani teď a ani v zimě. Sezona ale začíná až prvním mistrákem a jsme rádi, že jsme ho zvládli.

Olomouc před utkáním tvrdila, že má lehký los. Vnímali jste to?
Určitě nás to motivovalo. Dobře jsme se připravili a dokázali ji porazit.

V uplynulé sezoně se vám vstup nepovedl. Chtěli jste o to více letos začít lépe?
Určitě. Start je hodně důležitý. Když se v prvních třech nebo čtyřech utkáních uhrají body, tak se celý podzim hraje lépe.