V sedmadvacátém kole zavítají budějovičtí fotbalisté na horkou půdu týmu ze Žižkova. České Budějovice výhrou nad Libercem pečetily osmé místo s šestatřiceti body, pražský celek bojující o záchranu je v ligové tabulce na čtrnácté příčce s třiadvaceti body. Bodový rozdíl v tabulce se vyšplhal na třináct bodů. Hráči z jihočeské metropole však na žižkovské tvrzi v samostatné české lize ještě nikdy nevyhráli, z osmi zápasů vytěžili pouhopouhý bod. Nesmírně těžké utkání je naplánováno na neděli 25. dubna od 10:15 a zápas se odehraje na stadionu FK Viktoria Žižkov.

Poslední zápas
Sparta Praha - Viktoria Žižkov 3:1 (1:0)

Branky: 70. a 88. obě z pen. Poborský, 25. Jun - 74. Prohászka
Rozhodčí: Dvořáček - Kašný, Chytil
ŽK: Poborský - Prášil, Dirnbach, Buryán
Diváci: 6310.

Sestava Žižkova: Pižanowski - Ščasný, Buryán (81. Mikolanda), Klimpl, Sabou, Dirnbach - Prášil, Pikl, Hottek (70. Prohászka) - Stracený (57. Chihuri), Oravec.

Preview

Ve dvanáctém kole přijeli fotbalisté z hlavního města na Střelecký ostrov. Oproti předpokladům byli ze začátku utkání nejprve aktivnější hostující ligisté. Po nebezpečné střele Prášila málem potrestal domácí minelu Oravec, ale jeho pokus hravě zlikvidoval brankář Kafka. Ve 11. minutě se na opačné straně pokoušel centrovat Lafata a pas si ke štěstí budějovického týmu srazil do vlastní sítě obránce Klimpl. Ke konci prvního poločasu se podařilo Kuličovi obejít čtyři hráče hostujícího mužstva a parádnímu sólu přes půl hřiště chyběl pouze gól. Ve druhé půli exceloval opět českobudějovický Marek Kulič - poslal nadýchanou přihrávku Lafatovi a domácí potvrdil roli nekompromisního zakončovatele. O chvíli později si útočný tandem roli prohodil, ale rychlonohý Kulič nestřelil pouze pravou tyč. Na konci druhé půle se poté v obrovské příležitosti objevil střídající Matoušek, ale Pižanowski se předvedl domácímu publiku efektním zákrokem. Fotbalisté zpod Černé věže tak zvítězili nad pražským celkem 2:0.

V samostatné české lize se setkali nedělní soupeři celkem sedmnáctkrát. Pět duelů dovedli černobílí do vítězného tažení, tři zápasy skončily dělbou bodů a v devíti utkáních žižkovskému celku podlehli. Celkové skóre 12:22 z pohledu budějovického klubu. Na žižkovské tvrzi sehráli Českobudějovičtí osm zápasů. V sedmi duelech poznali hořkost porážky (0:1, 0:4, 0:4, 0:1, 1:2, 0:2, 0:1), na pražském stadionu se jihočeskému týmu povedlo vydolovat jen jediný bod za remízu 1:1 v sezoně 1999/2000. Celkové skóre na žižkovské půdě 2:16.

Mužstvo FK Viktoria Žižkov je přikováno na čtrnácté příčce a nasbíralo celkem 23 bodů. V pěti střetnutích dokázali Pražané na svými soupeři zvítězit, osm duelů skončilo remízou a ve třinácti zápasech našli svého přemožitele. Celkové skóre 16:29. V tabulce domácích zápasů se pohybují Žižkovští na patnácté pozici s šestnácti body. Čtyři zápasy vyhráli, ve čtyřech utkáních diváci zhlédli remízu, pět duelů žižkovští fotbalisté prohráli. Pražané nastříleli na domácím trávníku pouze devět branek, šest gólů naopak obdrželi. Nejlepším střelcem červenobílého týmu je Tomáš Oravec s pěti trefami na svém kontě. V tabulce žlutých karet vévodí Jan Buryán s jedenácti kartami. Nejvíce zápasů, tedy šestadvacet, odehráli Kennedy Chihuri, Maroš Klimpl, Tomáš Oravec a Petr Pižanowski. Nejvíce minut strávili na zeleném pažitu Petr Pižanowski společně s Marošem Klimplem, absolvovali celkem 2340 minut.

Žižkov opustili Peter Krutý (Pardubice – na hostování), Pavel Kučera (Mladá Boleslav), Miroslav Šebesta (Cheb) a Roman Janoušek (Xaverov). Do celku, který vede záchranářský kormidelník Günter Bittengel, zavítali dva noví fotbalisté - defenzivní záložník Jiří Němec (Sparta Praha) a útočník Martin Prohászka (Ostrava).

V zápase 26. kola čekalo Žižkovské derby s pražskou Spartou. Ostře sledovaný zápas na stadionu Toyota Arena odstartovala branka sparťanského Juna, jenž se trefil za záda Pižanowského z metrového ofsajdu. Ve druhém poločase se skácel v pokutovém území hostujícího mužstva útočník Štajner a rozhodčí Dvořáček pískl penaltu, kterou využil kapitán Poborský. Utkání se pak pokusil zdramatizovat červenobílý Prohászka, jenž potrestal chybu gólmana Blažka. Na konci celého střetnutí odpískal sudí Dvořáček druhý pokutový kop ve prospěch domácích hráčů. Na značku pokutového kopu si opět balon postavil Poborský a zaznamenal tak svoji druhou trefu v zápase. Utkání skončilo výhrou Sparty 3:1. Po zápase se však ukázalo, že obě penalty neměly být odpískány, Žižkovští tedy právoplatně hořekovali nad výkonem sudích. Rozhodčí Dvořáček si nezapíská do konce ligové sezony, asistent Kašný nebude již moci nastupovat v profesionálním fotbalu.

Mezi důležité články pražského týmu se řadí zkušený gólman Petr Pižanowski, v obraně působí kompaktní čtveřice Jan Buryán, Antonín Mlejnský, Maroš Klimpl, Miroslav Mikulík. V záložní řadě udávají tón Aleš Pikl, Jiří Sabou a velezkušený Jiří Němec. V útoku se doplňuje duo Tomáš Oravec - Luděk Stracený.

V nedělním zápase bude k dispozici trenéru Tobiášovi již Ivan Dvořák, jenž si odpykával trest za čtyři žluté karty. Nejistý start je pouze u brankáře Jakuba Kafky, který se zranil v utkání budějovické rezervy. Kouč Bittengel nemůže poslat na hřiště bývalého jihočeského zástupce Ondřeje Prášila, ve střetnutí se Spartou uviděl čtvrtou žlutou kartu. Do zápasu s budějovickým Dynamem se naopak po jednozápasovém trestu vrací Jiří Němec.

Zápas bude pískat hlavní sudí Pavel Poledník, na čarách se bude moci spolehnout na asistenty Stanislava Hrušku a Jana Filgase. Čtvrtým rozhodčím bude Jiří Adam. Delegátem střetnutí bude pan Hora. Jihočeští fotbalisté po dvou porážkách na cizích hřištích zvítězili na domácí půdě nad Libercem. Budějovice chtějí na žižkovském trávníku bodovat a hodlají tak přerušit hrozivou bilanci na pražském stadionu. Hráči vyznávající červenobílé barvy odehráli v minulém kole vyrovnanou partii se sparťanským mužstvem, ale díky špatnému výkonu dua Dvořáček – Kašný si neodvezli žádný bod. Velice náročné utkání začíná v neděli 25. dubna od 10:15 a zápas se uskuteční na stadionu FK Viktoria Žižkov.