V samostatné české lize se Českým Budějovicím nikdy nepodařilo zvítězit na žižkovské tvrzi, z osmi zápasů vydolovaly pouze jedinou remízu. Jinak tomu nebylo ani v zápase sedmadvacátého kola. Ve hře tradičně převládal boj nežli pohledná hra. Domácí tým z úvodního náporu vytěžil branku, kterou v 17. minutě vstřelil po rohovém kopu defenzivní záložník Sabou. Jihočeši sice poté v utkání více drželi míč na svých kopačkách, ale vyrovnat se jim už nepodařilo. Kletba žižkovského trávníku tedy stále trvá.
Kouč hostujících fotbalistů Pavel Tobiáš zařadil na levý kraj obrany Miloslava Pennera a Martin Leština se postavil na místo levého záložníka, Jaromír Plocek tak zůstal netradičně od začátku utkání pouze na lavičce. Do základní sestavy se také vměstnal defenzivní štít Ivan Dvořák, který nahradil ofenzivněji laděného záložníka Lukáše Adama.

Trenér Tobiáš před zápasem sdělil, že by rád se svým mužstvem po delší době konečně zabodoval i venku. Proti Českým Budějovicím ale stála velmi nepříznivá bilance na žižkovském stadionu. V samostatné české lize se Jihočechům nikdy nepodařilo zvítězit na žižkovském trávníku. Fotbalisté hájící černobílé barvy tak měli o dostatečnou motivaci řádně postaráno.

Od prvních minut byla znát mohutná aktivita domácích hráčů. Ve 2. minutě se podařilo skórovat útočníku Oravcovi, ale pomezní asistent Filgas odmával postavení mimo hru. O tři minuty později dali o sobě vědět i hosté. Na přesný pas Vozábala si nejvýše naskočil Dvořák, jeho hlavičku však zlikvidoval domácí gólman Pižanowski. Ve 13. minutě se po akci Prohászka – Oravec balon snesl vysoko nad Semanovu branku. Budějovické Dynamo se na začátku první půle zmohlo pouze na odvracení útočného snažení domácího celku. Aktivní Pražané se mohli střelecky prosadit v 15. minutě, kdy Straceného dobře mířená rána minula růžek Semanovy svatyně.

V 18. minutě se představila v hlavní roli nynější Achillova pata jihočeského týmu – bránění standardních situací. Stracený zahrával rohový kop, v pokutovém území se dobře zorientoval domácí Sabou a svoji hlavičku poslal za záda bezmocného Semana – 1:0.

Hosté okamžitě začali hrát podle předpokladů aktivněji a ve 30. minutě se zrodila nebezpečná situace před brankou Pižanowského. Vozábala zahrával volný přímý kop, Chlebek přiťukl Lafatovi a nikým neatakovaný budějovický kanonýr poslal míč pouze do ležícího gólmana. Ve 39. minutě se na dostřel žižkovské brány dostal aktivní Vozábal, ale českobudějovický špílmachr vystřelil metr vedle tyče. Minutu před koncem první půle zahrozili Žižkovští. Hottek výborně nacentroval a po hlavičce Prohászky zazvonilo na žižkovském stadionu břevno. Rozhodčí Poledník poté ukončil konec prvního poločasu.

Na začátku druhé půle se předvedli červenobílí příležitostí, jež měla gólovou příchuť. Neúnavný Hottek vyslal další z mnoha centrů, Prohászka se nejlépe zorientoval a Seman ukázal poloprázdnému stadionu bravurní zákrok. Agilní Hottek se následně pokusil překvapit Semana z osmnácti metrů, ale jeho pokus skončil daleko nad domácí bránou. V 60. minutě ideálně přihrál špílmachr Pikl, našel volného Oravce a ten v tísni střílel nad hostující břevno.

V 62. minutě spadl v pokutovém území Dvořák po střetu z jedním z obránců, Budějovičtí se okamžitě dožadovali odpískání pokutového kopu, sudí Poledník ale celou situaci viděl opačně a Dvořák nakonec obdržel žlutou kartu.

Po dobré šanci Saboua se v 74. minutě řítil na domácí tři tyče Oravec, ale Seman se zaskvěl opět výborným zákrokem. Naděje na vyrovnání hostujícího týmu tak stále žily. O dvě minuty nato málem zužitkovali Českobudějovičtí kuriózní situaci. Brankář Pižanowski nastřelil omylem při rozehrávce Poledníka, od hlavního rozhodčího balon putoval k Lafatovi, ale jihočeského ostrostřelce ve vápně domácí zadáci zpacifikovali.

Jihočeši měli více balon na kopačkách nežli domácí hráči, přesto se do gólové příležitosti nedostávali. V 78. minutě Dvořák poslal kolmicí do samostatného úniku Plocka, budějovický záložník však nebyl dostatečně rychlý, nebezpečně vyhlížející akci tak zastavil červenobílý val.

Na žižkovském trávníku to poté vřelo, hosté si častokráte stěžovali na výroky hlavního arbitra. České Budějovice sice udávaly tempo hry, ale do šancí se nemohly dostat. Žižkovská hradba výsledek 1:0 do konce zápasu již uhájila a jihočeského klubu se tak stále drží prokletí žižkovského stadionu.

Martin Herbe

Statistiky zápasu

JMÉNOSTŘELY NA BRANKUSTŘELY MIMOFAULYROHYOFSAJDY
Střela pravou nohou Střela levou nohouStřela hlavou Střela pravou nohouStřela levou nohou Střela hlavouFauloval FaulovánZleva Zprava