Druhý ročník turnaje v plážové kopané pro kategorii U9 vyhráli Jihočeši po dramatickém finále s FC Hradec Králové 3:2 po penaltách. Turnaje se v pražské energeticky úsporné E.ON Beach Areně zúčastnilo 12 týmů včetně holandských hostů. Malým Dynamákům bude odměnou letní pobyt v Nizozemsku.

E.ON Beach Junior Cup je turnaj v plážové kopané pro devítileté fotbalové naděje. Během února se v energeticky úsporných halách v Českých Budějovicích, Praze, Pelhřimově a Brně uskutečnilo osm kvalifikačních kol, ze kterých na finálový turnaj postoupili vítězové.

„Do finále turnaje, které se odehrálo 4. března, doplnili vítěze kvalifikací dva holandské týmy z klubu HTC Beach Soccer Zwolle,“ řekl Marek Pagač, vedoucí projektu E.ON Rodinný fotbálek. „Po poslední kvalifikaci v Brně jsme se navíc rozhodli, že na finále pozveme skrz divokou kartu i poražené finalisty SK Dynamo České Budějovice a SC Xaverov, kteří si zasloužili ukázat svou sílu.“

A právě hráči SK Dynamo České Budějovice se s pískem v E.ON Beach Areně v Praze – Ládví nejlépe popasovali. V turnaji hraném na dvě základní skupiny po šesti týmech s nadstavbou zaváhali ve skupině jen jednou, když nestačili na Hradec Králové 0:2. Ten postoupil ze skupiny B do semifinále z prvního místa před Jihočechy.

Ze skupiny A postoupili do semifinále z druhé příčky hráči FC MAS Táborsko, jejichž o rok starší spoluhráči vyhráli první ročník E.ON Beach Junior Cupu v uplynulém roce. Táborsko mělo stejně bodů jako další tým s divokou kartou – SC Xaverov a o jeho postupu rozhodl lepší vzájemný zápas. Vítězem skupiny se s přehledem stali fotbalisté FC Sparta Brno.

Finálový zápas E.ON Junior Cupu

Brněnský tým dokázalo Dynamo po boji v semifinále přehrát 6:4 a znovu se utkalo s FC Hradec Králové, který suverénně zdolal Táborsko 7:0. Finále na 3x 5 minut odehráli Jihočeši více před svojí brankou. Hradec Králové měl během zápasu více ze hry a více šancí, ale do vedení šlo Dynamo. Po gólech ve druhé a osmé minutě vedlo 2:0 a mířilo za vítězstvím.

Hradec Králové dokázal důležitým gólem 27 sekund před druhou přestávkou snížit a do poslední třetiny měl manko jen jednoho gólu. Ten dali Východočeši po 72 sekundách třetí třetiny a hned se vrhli do další ofenzivy. Tři gólové střely skvělými zákroky zlikvidoval brankář Dynama Jiří Navrátil a hlavně jeho zásluhou udržely České Budějovice nerozhodný stav až do konce zápasu.

O vítězi tak rozhodly až pokutové kopy. Hradec Králové nedokázal proměnit první ani druhou penaltu, kdežto Jihočeši byli stoprocentní a v sérii na tři kopy jim to k triumfu stačilo. Mladé fotbalové naděje Českých Budějovic si vyhrály hlavní cenu, kterou je letní pobyt v Nizozemsku.

„Předběžný termín je 21. až 23. červenec. V rámci pobytu na hráče čeká prohlídka Amsterdamu i stadionu Ajaxu, prohlídka Haagu a navštíví také finále nizozemského poháru v dospělé plážové kopané,“ upřesnila Lucie Malkusová z marketingového oddělení energetické skupiny E.ON s tím, že do finále zasáhlo 109 hráčů, odehrálo se 38 zápasů a bylo vstřeleno 236 gólů.

Ohlasy trenérů po turnaji:

Adam Geisler (trenér SK Dynamo České Budějovice): „Kluci plážový fotbal neznají, ale už v kvalifikaci ukázali, že se s tím umí poprat a můžou zahrát slušné zápasy. Důležité bylo, že je plážový fotbal bavil a díky tomu jsme vyhráli celý turnaj. Sešla se zde zajímavá konfrontace týmů a líbila se mi i myšlenka a samotná realizace organizátorů přivést sem holandské soupeře. Něco podobného naši kluci zažijí poprvé. Letní pobyt v Nizozemsku je fantastická cena a jsem za kluky moc rád, že to vyhráli. Už teď se moc těšíme. Jsou u nás i kluci, co poletí poprvé, o to více si to užijí.“

Václav Hladký (trenér FC Hradec Králové): „Nejsme zklamaní. Turnaj bereme jako zpříjemnění dlouhé sezony a naše účinkování v kvalifikaci i finále hodnotím kladně. U některých hráčů jsem sice po utkání viděl i slzičky, ale to k tomu patří. Snažíme se je naučit jak vyhrávat, tak i prohrávat.“

Konečné pořadí turnaje:

1. SK Dynamo České Budějovice

2. FC Hradec Králové

3. FC Sparta Brno

4. FC MAS Táborsko

5. SC Xaverov

6. FK Junior Strakonice

7. SK Bosnia Online EU Teplice

8. HTC Beach Soccer Zwolle 2

9. HTC Beach Soccer Zwolle 1

10. FK Dukla Jižní Město

11. FC Ivančice

12. FC Žirovnice

Nejlepší hráč turnaje:Ondřej Kabele (FC Hradec Králové

Nejlepší brankář turnaje:Kryštof Kostelný (FC Sparta Brno)

Nejlepší střelec:Vojtěch Polák (13 gólů, FC Hradec Králové)