Jihočeši na půdě úřadujícího rakouského mistra a úspěšného účastníka letošní Evropské ligy Red Bullu Salzburg překvapili a i když ještě dvacet minut před koncem vedli o dvě branky, duel skončil nerozhodným výsledkem 3:3.

Zápas na přírodním trávníku v tréninkovém komplexu rakouského celku byl provázen mohutným lijákem po celých 90 minut. Trenér jihočeského celku Jaroslav Šilhavý poslal od obou poločasů pozměněné jedenáctky a až na zraněné Jarabicu s Mezlíkem se do hry dostali všichni členové kádru A-týmu.

Úvod zápasu patřil aktivnějšímu Dynamu, jehož snahu málem korunoval vedoucí brankou Meszároš, který využil chybu domácí obrany, avšak střela a ani následná dorážka síť nerozvlnily. O několik minut později svým typickým únikem po lajně postrašil Rakušany Hudson, jeho střela však nemířila mezi tři tyče. Paradoxně v době, kdy přebíral otěže zápasu Salzburg, se Jihočeši střelecky prosadili. Jmenovitě to byla nová akvizice v dresu Dynama, zkušený středopolař Rudolf Otepka, jenž v osmadvacáté minutě ze značky pokutového kopu otevřel skóre, když potrestal faul na Brazilce Hudsona. Agresivní hra rakouského týmu začala dělat Českobudějovickým problémy a po inkasovaném gólu se tlak ještě stupňoval. Pozorná obrana v čele se strážcem svatyně Pavlem Kučerou ale dokázala odvracet nebezpečné centry do pokutového území a nepustila Salzburg do žádné vyložené šance. Úvodní dějství bylo poznamenáno nepříjemnou srážkou domácího útočníka s Davidem Horejšem. Ten opustil hřiště se zkrvavenou tváří. Kapitán Dynama má podle posledních zpráv zlomený nos a bude opět brzy v pořádku.

Do druhého poločasu nastoupila notně obměněná sestava hostujícího celku, na obrazu hry se toho ale moc nezměnilo. Svěřenci Jaroslava Šilhavého nadále působili fotbalovějším dojmem a své vedení dokonce navýšili. Postaral se o to levonohý záložník Petr Šíma, který v minutě 52. svou povedenou trefu z dobrých třiceti metrů vymetl pavučinky v brance Gustafssona. Ani poté se Salzburgu nedařilo prolomit obranný val Jihočechů a střídající Zdeněk Křížek neměl téměř žádnou práci. Jako blesk z čistého nebe však přišlo snížení. Slovenský rychlík Dušan Švento dostal přihrávku za obranu, udělal "blafák" Křížkovi a domácím se podařilo zkorigovat výsledek. Dynamo nečekalo s odpovědí příliš dlouho a po perfetkním rohu Šímy se nejvýše vyšrouboval Tomáš Sedláček a vrátil Jihočechům dvoubrankový náskok. V defenzivě Budějovic došlo v průběhu utkání k mnoha změnám, což se projevilo ve strašidelné pětiminutovce na konci zápasu. Nejprve se v 76. minutě po nedorozumění v obraně svým důrazem prosadil Rabiu Afolabi a o 120 vteřin později srovnal skóre šťastnou brankou Thomas Augustinussen. Poslední minuty se už pouze dohrávaly, a tak zajímavé střetnutí, které bylo pro Salzburg generálkou na ligu, skončilo nerozhodným výsledkem 3:3.

Jaroslav Šilhavý (trenér Dynama): "Vzhledem k tomu, že pro Salzburg to byla generálka na ligu, tak jsem z utkání měl poměrně obavy. V první půlhodině jsme ale soupeře zaskočili naší aktivitou a z dobré hry jsme vytěžili úvodní branku. Podařil se nám i start do druhého poločasu, kdy jsme zaznamenali branku na 2:0. V závěru zápasu jsme ale o dvoubrankové vedení přišlo, to ale přikládám hlavně skutečnosti, že jsme hráli již v hodně kombinované sestavě. Někteří hráči nehráli ani na svých postech, přesto bychom se těch chyb měli vyvarovat."

Huub Stevens (trenér Salzburgu): "Tři inkasované góly jsou příliš mnoho. Defenzivní hráči přistoupili k zápasu lehkovážně a to není v pořádku. Takový přístup nesmí být ani v přípravném zápase. V posledních dnech před startem sezony musíme zapracovat na aktivitě, aby hráči měli větší jiskru."