V rámci 24. kola Gambrinus ligy se budějovické Dynamo představí v neděli od 15:00 na hřišti třetího Jablonce. Ten doma prohrál jen jednou z odehraných dvanácti zápasů a v zádech má navíc úctyhodnou bilanci. Už třináct ligových kol se nenašel nikdo, kdo by svěřence trenéra Komňackého porazil. Naposledy to byli právě Českobudějovičtí, co proti Severočechům uspěli. Na podzim Dynamo Jablonecké porazilo 2:1, jak to dopadne tentokrát?

Preview

Posledních třináct zápasů Jablonce - zisk 33 bodů. Stejné období u Dynama - 12 získaných bodů do tabulky. Jablonec bude v neděli favoritem, aktuálně ztrácí na třetí pozici pět bodů na druhou pražskou Spartu. Tým ze severu střelecky táhne David Lafata, který přesně zacílil v ročníku již dvanáctkrát. Byl to on, který jako jediný překonal v podzimním střetnutí na Střeleckém ostrově Pavla Kučeru.

Jenomže od té doby se situace znatelně změnila. Jablonec zaspal v úvodu ligy a nedařilo se mu, Budějovice doma v 10. kole nastupovaly do utkání jako favorit a uspěly. Jenomže pak to Jabloneckým začalo klapat a vynikající výsledky vyšvihly Baumit až k vrcholu tabulky.

Zatímco Jihočeši v posledním kole ukončili osmizápasové čekání na výhru, Jablonec bude doma hájit skvělou šňůru třinácti ligových utkání bez porážky.

V poháru ale družina Františka Komňackého narazila na Olomouc, a ta ve středu zelenobílé o dvě branky porazila. Do odvety tedy půjdou Jablonečtí z těžké pozice. Připíše Dynamo po Olomouci na konto Jablonce další porážku a postará se o překvapení kola? Z historie zápasů Jablonce a Dynama lze vyčíst, že v těchto utkáních zpravidla slaví domácí klub, hosté se radovali ze tří bodů naposledy v sezóně 2004/2005, tehdy na Střelnici Dynamo bralo plný bodový zisk...

Hvězda soupeře - DAVID LAFATA

David Lafata se narodil 18. září 1981 v Českých Budějovicích. S fotbalem začínal v Olešníku, ale v jedenácti letech neušel pozornosti Dynama a nadále již fotbalově působil v jihočeské metropoli. Do základní sestavy Českých Budějovic se probojoval v létě 2003. V lednu 2005 Lafata neprodloužil smlouvu a dohodl se řeckou Škoda Xanthi na angažmá. To se samozřejmě nezamlouvalo Dynamu a útočník strávil valnou část jara v B týmu. Lafata stačil nastřílet v dresu Českých Budějovic 27 branek.
V Xanthi se však Lafata dlouho neohřál a v lednu 2006 se stal hráčem Jablonce. O rok později přestoupil do vídeňské Austrie. Před startem nové sezony, v létě roku 2008, se Lafata opět vrací do Jablonce, kde podepsal tříletou smlouvu.
Hvězdná chvíle Davida Lafaty? Možná si vzpomenete sami. Kanonýrovi se povedl úvod ligového ročníku 2006/2007 a trenér Karel Brückner ho povolal do reprezentačního týmu. Svůj debut za Česko si Lafata odbyl 2. září 2006 v kvalifikačním zápase proti Walesu. Do utkání sice naskočil až v 75. minutě, ale přesto stačil zvrátit stav ve prospěch české reprezentace, trefil se totiž hned dvakrát!
Bez zajímavosti není to, že David Lafata začínal původně jako záložník, a že ve svém volném čase Lafata střílí i mimo hřiště - věnuje se myslivectví.

Vzpomínka na podzimní střetnutí: Dynamo - Jablonec 2:1

"I když se jim teď nedaří, určitě mají stále velké ambice a tabulkou půjdou ještě nahoru." Tato slova vyřkl Jaroslav Šilhavý na podzim, poté, co jeho klub Severočechy porazil. A věštecká teze se vyplnila. Zpět ale k samotnému zápasu - v něm bylo Dynamo velmi produktivní. Ze čtyř střel dalo dvě branky, Jablonec vypálil devětkrát, ale Kučera bravurně zasahoval.

Úvodní oťukávání razantním způsobem ukončil Zdeněk Ondrášek. A to vstřeleným gólem v 15. minutě. Od 20. minuty pak přepustili aktivitu domácí Jablonci. Vošahlíkova střela škrtala o břevno, Lafatu vychytal Kučera. Útočník hostů pak dokonce dostal míč do sítě, ale rozhodčí jeho radost přerušil - viděl předchozí faul na domácího gólmana. David Lafata se ale do třetice dočkal. Minutu před koncem poločasu se Pekhart vyšvihl do vzduchu a snažil se centr usměrnit na bránu nůžkami. Jenomže místo balónu trefil nohama jen hlavu Černáka, který zůstal ležet na trávníku. Domácí na chvíli polevili v koncentraci, rozhodčí ovšem hru nepřerušil a Lafata poslal míč do sítě. Mohutné protesty u rozhodčího už nebyly Dynamu nic platné.

Ve druhém poločase rozhýbal hru Dynama střídající Hudson. Jeho snažení stálo u zrodu branky na 2:1 - předal míč na Ondráška, ten vystřelil a míč ještě tečoval do šibenice Rudolf Otepka. Šance Jablonce na srovnání už Kučera likvidoval, při Loučkově střele mu pak pomohla tyč. Dynamo se dostalo výhrou před Jablonec na osmé místo. Od té doby ale Jablonec poskočil o mnoho příček napřed....