S kondiční přípravou má bohaté zkušenosti. Sama jako vrcholová sportovkyně dosáhla v atletice řady úspěchů. Po konci aktivní kariéry jako kondiční trenérka působila u volejbalového Olympu, pomáhala hokejové Spartě a v současnosti se stará o hokejisty Slavie. Nyní Helena Fuchsová dohlíží i na fyzickou připravenost českobudějovických fotbalistů.

Ve své atletické kariéře dosáhla řady úspěchů a ověnčila ji několika medailemi na vrcholných akcích. Její parádní disciplínou byla čtvrtka a později i půlka. Laicky řečeno – na atletických oválech běhala tratě na 400 i 800 metrů.

Po skončení aktivní kariéry u sportu zůstala. Věnuje se kondiční přípravě sportovců a s fyzičkou nyní pomáhá i fotbalistům Dynama. Řeč je o Heleně Fuchsové, rozené Dziurová, jenž má mimo jiné také velmi blízký vztah k jižních Čechám. Narodila se totiž v Táboře a pochází z Plané nad Lužnicí.

S její příchodem se realizační tým Dynama rozrostl o osobu, která vedle bohatých zkušeností s vedením kondiční přípravy má i řadu poznatků v oblasti fyzioterapie, rehabilitace a sportovního masérství. Od angažování Heleny Fuchsové si hlavní kouč František Straka zkrátka slibuje zlepšení celkové fyzické připravenosti svých svěřenců.

Paní Heleno, jak vůbec došlo k vašemu kontaktu s Dynamem?
„Ke kontaktu došlo tak, že s Františkem Strakou se známe už asi od roku 1984, když on hrál za fotbalovou Spartu a já běhala ze její atletický oddíl. Navíc se mnou běhala i jeho manželka, která byla vynikající běžkyně na osm set metrů. Takže jsme se už tenkrát hodně kamarádili, což přetrvalo i do současnosti.“

S čím vás trenér Straka přesně oslovil?
„Franta věděl, že se motám okolo kondiční přípravy, a tak mi říkal, že by o mojí práci měl zájem. Zeptal se mě, zda bych jeho nabídku pomoct mu v Dynamu akceptovala. Tak jsem si řekla, že to zkusím.“

Co vaší dohodě předcházelo?
„Franta po mě dopředu chtěl plán přípravy, který jsem si musela vymyslet. A možná jej předkládal i panu Poborskému, jestli jej to zaujme. Takže jsem se pokusila připravit plán, ve kterém pak František ještě udělal nějaké částečné změny.“

Víme, že se v současné době věnujete kondiční přípravě hokejové Slavie. S uvolněním tedy nebyl žádný problém?
„S panem Růžižkou, který je na Slavii můj šéf, jsem se dohodla, že na měsíc mě uvolní. Vláďa Růžička si Franty Straky jako trenéra totiž velice váží a i z toho důvodu nakonec svolil. I když si myslím, že ten měsíc budou mít hokejisté nyní pořádně perný.“

Jak se na práci ve fotbalovém Dynamu těšíte?
„Těším se dost. Bude to pro mě zase něco nového. Věřím, že si potvrdím své dosavadní poznatky a zkušenosti. A doufám, že se mi potvrdí, že co umím a co mám v hlavě, že je správné.“

V čem ta práce bude hlavně spočívat?
„Moje působnost tady bude na jeden měsíc. S tím, že se zaměřím na kondici hráčů.“

Může mít při vzájemné spokojenosti spolupráce další pokračování nebo i nějaké její případné rozšíření?
„Určitě. Pokud se domluvíme, můžu pomáhat i třeba co se týče strečinku, kompenzačních cvičení na břicho a záda, jestliže má někdo například skoliózu, lordózu a podobně. Můžu hráčům poradit které partie a jak je třeba posílit. Nebo ukázat, co se při tom dělá špatně. To je moje gró práce. Teď jsem tu ale hlavně na ten měsíc kvůli kondici.“

Jestliže na měsíc, znamená to, že s mužstvem odletíte i na soustředění na Kypr?
„To už ne. To by mě pan Růžička už neuvolnil. (usměje se) Tam ale kluci už hlavně budou mít na programu herní věci a do toho já už bych ani moc nemohla zasahovat.“

Hráči mají před sebou fyzické testy, jak budou probíhat?
„Budou to klasické testy, kdy se běhá na pásu nebo jezdí na kole. Ukáže se na nich spotřeba kyslíku na kilogram.“

Na základě jejich výsledků pak asi budete hodně vycházet, že?
„Určitě je to velmi důležité. Musíme vědět, jak na tom jednotliví kluci jsou. Rozdělíme si je pak do skupin, aby každý vždy pracoval na něčem jiném. Není možné, aby někdo běhal jako blázen, ale zároveň na tom byl běžecky dobře. To by bylo zbytečné. V tom případě do jeho individuální přípravy musíme zařadit spíše trošku rychlostní a silové věci.“

Velké zkušenosti máte samozřejmě se svojí vlastní přípravou a v roli kondiční trenérky jste dále působila u volejbalistek a hokejistů. Nyní vás čeká štace u fotbalového týmu. Bude se lišit?
„Myslím si, že v zásadě ne. Bude to podobné. V té fyzické přípravě jsou prky, které musí absolvovat jakýkoliv sportovec. Ať už například basketbalista, volejbalista, gymnasta, judista, tak samozřejmě i fotbalista tu atletiku ve své přípravě musí mít.“

Na co se tedy konkrétně fotbalisté Dynama mohou těšit, z čeho se jejich příprava bude skládat?
„Chtěla bych použít tu atletickou průpravu. Když já jsem třeba začínala s medicinbaly, tak se od nich tenkrát odpouštělo. Po nějaké době jsem se k jejich používání vrátila a všichni z toho byli nadšení. Takže medicinbaly, švihadla, lanče, a mohla bych pokračovat dále. Chtěla bych využít i překážek, co se týče koordinace pohybu a stability. Pokud budeme v tělocvičně, tak využijeme i žebřiny, bedny, lavičky,… To znamená vrátit se k tomu, co se dnes už tolik nedělá. Akorát to ovšem trochu přizpůsobit na dnešní dobu. Sport je totiž rychlejší a silovější.“

Jaké máte zkušenosti s mužskými sportovci jako svými svěřenci?
„Většinou mě i poslouchají. Je to tím, že k ženské možná přistupují trochu jinak.“ (směje se)

Ve své profesionální kariéře jste na vrcholných akcích získala několik medailí. Jak by dopadlo současné srovnání Heleny Fuchsové například s fotbalisty Dynama?
„S hráči se určitě proběhnu, ale nevím, jestli to ještě udýchám. Přece jen jsem neběhala už asi šest let. Sice se stále ještě udržuji v nějakém tréninku, ale oni jsou na tom určitě lépe. Jsou hlavně mladí.“ (usměje se)

Ještě jednu otázku na závěr. Jak vnímáte kolapsy hráčů přímo na hřištích, které nyní smutně doprovázejí fotbal po celém světě?
„Těžko říct. Domnívám se, že chyba může být ve špatném tréninku. Ti kluci třeba nemají natrénováno přesně to, co by měli mít. Chybí jim možná dlouhodobý trénink. Důsledkem také může být fakt, že si mohou vzít nějaké povzbuzovadlo, které ačkoli je dovolené, tak srdce to neusnese a zkolabuje.“


Helena Fuchsová ve své bohaté kariéře posbírala hned několik medailí

Vizitka Heleny Fuchsové

Úspěchy

1991: HMS, Sevilla (Španělsko), 800 m, rozběh
1993: MS, Stuttgart (Německo), 4x400 m, 7. místo
1994: ME, Helsinky (Finsko), 4x400 m, semifinále
1995: HMS, Barcelona (Španělsko), 4x400 m, 2. místo
1995: HMS, Barcelona (Španělsko), 400 m, semifinále
1995: MS, Göteborg (Švédsko), 4x400 m, rozběh
1995: MS, Göteborg (Švédsko), 400 m, rozběh
1996: OH, Atlanta (USA), 400 m, meziběh
1996: OH, Atlanta (USA), 4x400 m, 7. místo
1996: HME, Stockholm (Švédsko), 400 m, rozběh
1997: MS, Atény (Řecko), 4x400 m, 5. místo
1997: MS, Atény (Řecko), 400 m, 6. místo
1997: HMS, Paříž (Francie), 400 m, 3. místo
1997: HMS, Paříž (Francie), 4x400 m, 4. místo
1998: ME, 4x400 m, 5. místo
1998: ME, Budapešť (Maďarsko), 400 m, 2. místo
1998: HME, Valencie (Španělsko), 400 m, 3. místo
1999: MS, Sevilla (Španělsko), 400 m, semifinále
1999: MS, Sevilla (Španělsko), 4x400 m, 4. místo
2000: HME, Gent (Belgie), 400 m, 3. místo
2000: OH, Sydney (Austrálie), 800 m, 5. místo
2001: HMS, Lisabon (Portugalsko), 800 m, 3. místo
2002: ME, Mnichov (Německo), 800 m, rozběh
2002: HME, Vídeň (Rakousko), 800 m, rozběh

Zdroj: www.sportovci.cz

Osobní rekordy

100 m - čas 11,97 (1996)
200 m - čas 23,29 (Praha, 23.8.1997, pozn.: vítr 1,7)
300 m - čas 36,44 (Jablonec, 19.8.1999)
400 m - čas 50,21 (Budapešť, 21.8.1998)
600 m - čas 1:24,82 (Runaway Bay, 7.9.2000)
800 m - čas 1:58,56 (Sydney, 25.9.2000)
1500 m - čas 4:34:05 (1.1.1991)

Foto: archiv Heleny Fuchsové