Po více než dvouměsíční odmlce ožije E.ON stadion na Střeleckém ostrově opět fotbalem. V neděli v 17:00 vyběhnou na hrací plochu domácí fotbalisté Dynama České Budějovice, aby změřili síli s aktuálně čtrnáctým týmem tabulky FK Jablonec 97. Důležitý zápas, který mnoho napoví o ambicích obou celků, budeme jako vždy sledovat v tradiční online reportáži.
FK Jablonec 97
Rok založení:1945
Trenér:František Komňanský
Hvězdy týmu:Michal Špit
Miroslav Baranek
Největší úspěchy:2x 3. místo (1996 a 1997)

Preview

Týden po smolné porážce na pražském Strahově nastoupí fotbalisté Dynama České Budějovice v jarní premiéře doma, kde na E.ON stadionu přivítají aktuálně čtrnáctý tým tabulky FK Jablonec 97. Zatímco Jihočechům podzimní část sezony vyšla výborně, tým ze severu Čech nedokázal naplnit své papírové předpoklady a jarní část sezony pro něj bude boj o první ligu. Dynamu si doma proti Jablonci daří, potvrdit to bude chtít i tuto neděli od 17:00.

Oba týmy od vzniku samostatné české ligy sehrály v nejvyšší soutěži celkem jednadvacet zápasů, v nichž se častěji dařilo mužstvu ze severu Čech. Ve vzájemných duelech obou celků došlo také k jednomu rekordnímu výsledku - v jarní části sezony 1997/98 vyhrál Jablonec na domácím stadionu 8:0, když se hattrickem zaskvěl Pavel Pěnička. V následujících ročnících povětšinou o výsledcích rozhodovala výhoda domácího prostředí. Ke změně došlo až v sezoně 2004/2005, kdy se nejprve Dynamu nepodařilo výhodu domácího prostředí využít a prohrálo smolně 0:1 a poté v jarních odvetách zaváhal doma i Jablonec a Jihočeši si ze severu Čech odváželi vítězství 2:1 (trefili se Kulič s Chlebkem). V loňské sezoně se oba celky střetly třikrát - dvakrát v lize (výhra Dynama na E.ON stadionu 1:0 a remíza na jablonecké Střelnici 0:0) a jednou v rámci semifinále poháru ČMFS. Po bezbrankovém průběhu vyhrál Jablonec na penalty 4:2. Následnou účastí ve finále s mistrovskou Spartou si Severočeši zajistili postup do 1. kola Poháru UEFA, kde je vyřadila rakouská Austrie Vídeň. Ke zcela poslednímu měření sil došlo v rámci jarní části letošní sezony - v duelu na jablonecké Střelnici se z plného bodového zisku radovali domácí, kteří gólem Milana Fukala z 93. minuty zvítězili 1:0.

Během zimní přestávky došlo v neúspěšném týmu k velkým změnám. Kádr opustilo hned jedenáct fotbalistů (včetně obávaného kanonýra Luďka Zelenky) a směrem do týmu naopak putovalo deset nových hráčů. Vedle několika hráčů z B-mužstva tým posílili především sparťanský záložník Igor Zofčák a slávistický útočník Tomáš Necid.

Právě mladý nadějný střelec ze Slavie byl v minulém kole hvězdou, když na hřišti Mladé Boleslavi vstoupil do utkání v 63. minutě za stavu 1:0 pro domácí a hned o minutu později vstřelil branku, která nakonec pro Jablonec znamenala bod za remízu 1:1. V utkání proti Mladé Boleslavi chyběl kvůli viróze Miroslav Baranek, v neděli na Střeleckém ostrově by měl být ale kouči Komňanskému již k dispozici. Otazník visí naopak nad startem Loučky, který musel kvůli zranění předčasně střídat.

Poslední zápas Jablonce
FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 97 1:1 (1:0)

Branky: 6. Rajnoch z pen. - 64. Necid.
Rozhodčí: Příhoda - Ondo, Novák.
ŽK: Řezníček, Táborský, Kopic, Procházka - Hloušek, Huber, Necid, Eliáš.
Diváci: 4068.

Sestava Jablonce: Špit - Zábojník, Homola, Huber, Hamouz - Loučka (54. Eliáš) - Žofčák (82. Michálek), Valenta, Klapka, Hloušek - Straka (63. Necid). Trenér: Komňacký.

Trenér Dynama František Straka se musel v minulém utkání obejít bez distancovaného Horejše a zraněného Plocka. Zatímco prvně jmenovaný bude v neděli k dispozici, start Jaromíra Plocka je stále nejistý. Zápas se Slavií nedohrál ani Michael Žižka, jenž hrací plochu opustil v nefotbalové pozici na nosítkách. Ani u něj není jisté, zda do utkání nastoupí.

Důležitý duel, jenž může hodně naznačit o rozložení sil v dolní polovině ligové tabulky, začíná na E.ON stadionu v neděli v 17:00. My budeme na našem webu průběh zápasu sledovat v tradiční online reportáži.