Třiatřicetiletý Martin Latka je rodákem z Českých Budějovic, v Dynamu fotbalově vyrostl, až po něm sáhla pražská Slavia. Po třech letech v sešívaném dresu odešel na hostování do anglického Birminghamu, pak se vrátil a oslavil se Slavií svůj první titul. Ten druhý získal o rok později, ale už spíše jen formálně, protože odešel během sezony do řeckého Panionisu. Po dvou a půl letech přišel první Latkův návrat do Edenu, po konci smlouvy se ale urostlý zadák přesunul do německého Düsseldorfu. Uběhly dvě sezony a Martin Latka byl zpátky ve Slavii, na ruku oblékl i kapitánskou pásku. Jenže na hřišti dostával méně a méně prostoru, a tak zamířil pod Ještěd. V Liberci zůstal třiatřicetiletý zadák půl sezony a s vrcholovým fotbalem v tichosti skončil.
Co říká takto ostřílený borec s českobudějovickými kořeny na vznikající akademii Dynama, která svůj provoz odstartuje 1. července 2018? „Jsem přesvědčen, že akademie pomůže českobudějovickému fotbalu. Aby tomu bylo tak, jako dříve. Že ti nejlepší hráči z kraje, ať už z Tábora, Písku, Strakonic nebo Prachatic, hráli v Dynamu. Kluci už v sedmnácti nebo osmnácti dostanou šanci v áčku, ti nejlepší se prodají a klub z toho má peníze. Pak se Dynamo dostane zpátky tam, kam patří,“ věří mládežnický reprezentant, jenž obdivuje českobudějovické Sportovní centrum mládeže. „Při pohledu na Složiště jsem úplně nadšený. Takových areálů není moc ani v Evropě. Za nás jsme běhali kolem řeky a trénovali na škváře. Potenciál je zde obrovský, jen si ho vážit a využít ho,“ dodal Latka.
Fotbalistovi se zkušenostmi s anglickou Premier League či německou Bundesligou se celkově zamlouvá projekt mládežnických akademií. Ta českobudějovická bude patřit mezi desítku v republice. „Je to výborný projekt, který věřím, že posunu celý český fotbal dál. Bylo by krásné, abychom si vychovali světové hráče, jakými byli Karel Poborský, Pavel Nedvěd nebo Tomáš Rosický. Takoví hráči se rodí jednou za deset let. Ale celkově musíme český fotbal pozvednout. Už v žákovských a dorosteneckých kategoriích vidíme, že na ostatní země nestačíme. To je třeba zlepšit,“ má jasno Latka, který po konci aktivní hráčské kariéry zastupuje spolu se svým bývalým spoluhráčem Karolem Kiselem fotbalisty ve vlastní společnosti K2K Sport Entertainment.
souboji s Petrem Benátem
Podle Martina Latky je extrémně důležité mít v akademii kvalitní trenéry. „Jsou alfou a omegou. Kvalifikovaní trenéři, kteří budou dětem dávat maximum, jsou základem úspěchu. Bez nich to nejde. Když jsem viděl trenérské obsazení akademie Dynama, tak jsem přesvědčen, že kvalitu mají,“ chválí předem odchovanec černobílého klubu. „Hodně se mi líbí styl například Radima Pouzara, který emotivně žije s týmem v dobrém i ve zlém. A to je právě ta správná cesta, aby to děti bavilo a rostly. Ne aby v patnácti odcházely do Příbrami nebo Sparty,“ krčí rameny.
Doba se posouvá dál a dál, a tak Latka trošku závidí svým následovníkům, jaké mají podmínky. „Během mé aktivní hráčské kariéry nic takového nikde po Evropě nefungovalo. Ale je vidět, že je to trend a všechny velké kluby myslí na svoji mládež a vychovávají si talenty,“ přikyvuje. Připadá v úvahu, že by se dvojnásobný český šampion věnoval výchově mladých talentů? „Momentálně bych nedovedl časově skloubit mé povinnosti s trénováním. Trenéřina jako taková by mě poměrně lákala, ale spíše u dospělých,“ vysvětluje závěrem Martin Latka.
Přesně 1. července zahajuje oficiálně provoz nová klubová akademie Dynama České Budějovice. Velký fotbalový projekt vznikne za podpory Fotbalové asociace České republiky, Statutárního města České Budějovice, Jihočeského kraje a dalších partnerů. Díky akademii dojde k výrazné profesionalizaci fungování fotbalové mládeže na jihu Čech.