I přes nejistý závěr podzimu dopadla první polovina sezony 2017/18 pro fotbalisty Dynama úspěšně. Celou dobu se drželi v popředí tabulky a i z aktuálního čtvrtého místa ztrácejí na postupové příčky jen dva body. Podzim rozebral i trenér David Horejš, v jehož hodnocení převažuje spokojenost.

Dynamo uzavřelo podzimní část sezony na 4. místě s 28 body. Jak hodnotíte první polovinu ročníku?
Celkově jsme s podzimem spokojeni. Předsezónní cíle jsme splnili víceméně všechny – zabudování mladých hráčů do týmu, prezentovat se líbivým fotbalem a i výsledkově se nám podařilo naplnit očekávání. Povedl se nám začátek a celý podzim jsme se pohybovali v první trojici. Kaňkou na podzimu je poslední utkání, které se nám nepovedlo, a kvůli kterému jsme v tabulce klesli na čtvrté místo. Ale předvedená hra hlavně v utkáních s těžšími soupeři byla podle našich představ. Vyhýbala se nám zranění, což je také důležité. Podzim hodnotím rozhodně kladně.

Nejlepší částí první poloviny sezony byl kromě začátku i její střed, na přelomu září a října se mužstvu dařilo. Závěr však byl slabší hlavně kvůli nízké produktivitě. Co za ní stálo?
Odpověděl jste si vlastně sám. Zápasy s Hradcem, Ústím nebo Vítkovicemi jsme odehráli velmi dobře a byli jsme produktivní. Pak jsme také nehráli špatně, ale góly jsme přestali dávat. V posledních čtyřech zápasech jsme vstřelili jen jednu branku. Šance jsme si vytvořili, ale neproměnili je. S Pardubicemi jsme měli tři gólovky, v Třinci jsme dvakrát trefili brankovou konstrukci, s Vlašimí měl Lukáš Havel na hlavě dva góly. Proto jsme uhráli ze čtyř zápasů jen tři body, a to nás stálo lepší umístění v tabulce po podzimní části.

Ještě ale k těm zahozeným šancím. Možnosti zůstaly neproměněné kvůli nezkušenosti mladého týmu, tlaku v daný moment, nebo se od vás odklonilo štěstí?

David Horejš v obleku
Jsem rád, že si šance vytváříme. Následné řešení s hráči pořád řešíme. Vadí mi, že jsme málo důrazní v pokutovém území. Tam se rozhodují zápasy. Chybí mi větší agresivita a hlad po gólu. Stačí se podívat do tabulky a vidíme, že všechny týmy ze špičky mají osmigólové střelce. My takového hráče nemáme. Druhá věc je, že šance řešíme zbrkle a ukvapeně. Ve finální fázi musí hráči zachovat klid. Pokud bychom měli v týmu fotbalisty, kteří šance pravidelně proměňují, tak je tým výsledkově úplně někde jinde.

Když si vezmeme zápas po zápase, tak s opomenutím dvaceti minut druhého poločasu v Příbrami vás žádný tým nepřehrál, naopak…
Proto hodnotím podzim velice pozitivně. V minulé sezoně jsme sice vyhráli všechny podzimní domácí zápasy, ale mnohdy jsme si upřímně řekli, že jsme zvítězili opravdu se štěstím. Proto jsme se zaměřili na rychlost v přechodové fázi a celkově rychlost hry. Kromě druhého poločasu v Příbrami, kde jsme byli hodně pasivní, jsme v ostatních utkáních hráli náročný a ofenzivní fotbal. Šance jsme si vytvářeli a divákům se fotbal musel líbit. To mě na úspěšném podzimu těší nejvíc.

Pohled na podzimní tabulku sezony 2016/17 a té aktuální 2017/18 je to hodně podobný. Dynamo loni ztrácelo ze čtvrté pozice na druhou Ostravu tři body, na první Olomouc čtyři. Letos máte manko dvou bodů na druhý Třinec a tří na vedoucí Opavu. Nicméně karty jsou rozdány oproti uplynulé sezoně, řekl bych, diametrálně odlišně.
Ano, situace je úplně jiná. Na čtvrté místo jsme klesli jen vinou porážky s Vlašimí v posledním kole. Jinak jsme byli celý podzim v pozici Olomouce a Ostravy, když jsme se společně s Opavou a Třincem střídali na vedoucích příčkách. A myslím si, že jsme na nich byli zaslouženě. Povedlo se nám uhrát poměrně dost bodů venku. V soutěži jsou týmy s velkými ambicemi, ať už Opava, Příbram nebo Hradec s Třincem. Ale v minulé sezoně jsme si byli vědomi toho, že s předváděnou hrou budeme těžko konkurovat mužstvům jako Olomouc nebo Opava. Teď je to jiné a naopak my patříme k dominantním celkům soutěže. Jaro bude otevřené.

Fortuna národní liga je kousek za svojí polovinou a čeká ji nyní tříměsíční pauza. Překvapila vás něčím druhá liga? Pozoruhodné je jistě vítězné tažení Třince.
Třinci se povedlo v létě dobře doplnit kádr. Pod trenérem Nečkem si tým zvykl na systém, pak se jim povedl začátek a mnohdy i se štěstím se udrželi na vítězné vlně. Překvapení to do jisté míry je, ale mužstvo má Třinec velice dobré. Čekalo se, že nahoře bude hrát Opava, jež má kádr asi nejsilnější z celé soutěže. V závěru podzimu se po nepovedeném startu chytla i Příbram, přestože plno bodů nadělala třeba až v posledních minutách. Velice kvalitní týmy mají i Pardubice, Znojmo či Hradec. Druhá liga je velice náročná soutěž a já si vážím toho, v jakých patrech tabulky se držíme.

Nasnadě je otázka, jak je to s postupovými ambicemi, o kterých se zatím moc nemluví.
My o nich před sezonou vůbec nemluvili. Chtěli jsme hrát nahoře, to ano. Nyní si po podzimu musíme vyhodnotit naši situaci. Pokud chceme hrát o postup, tak jej musí chtít celý klub. V tom případě by se musel kádr posílit a rozšířit. Vedení musí říci, jestli postupové ambice má. My jsme udělali na hřišti za podzim určitý krok, teď je to na vedení. Nemá smysl, abychom se hnali do ligy a hned za rok šli zase dolů. Víme, že pro boj o postup šířka kádru není dostatečná. Pokud někdo vypadne pro karty nebo zranění, tak nemáme rázem takovou kvalitu, abychom hráli o postup.

Může být důležitým faktorem, že v sezoně 2017/18 naposledy přímo postupují dva týmy do nejvyšší soutěže? Následný systém s jedním přímým postupujícím a dvěma celky v baráži bude pro druholigové celky o něco složitější.

Trenér Dynama
Určitě to bude těžší. Může to hrát roli, ale opakuji, že je to na vedení a akcionářích, jak rozhodnou. My chceme hrát co nejvýše, ale postoupit musí chtít celý klub. Musíme mít připravený tým na ligu. Abychom pak nemuseli pro první ligu přivést šest hráčů. Až se do ligy jednou vrátíme, chceme do ní jít s vlastním týmem.

Na každý pád jisté doplnění či posílení kádru v hlavě máte. Půjde hlavně o fotbalisty do ofenzivy, kde váš tým v závěru podzimu tlačila bota?
Mohu mít v hlavě, co chci, ale vše vychází z finančních možností klubu. Pokud by někdo měl přijít, tak určitě hráč do základní sestavy. Nepotřebujeme někoho, kdo nám jen zalepí díry. Rádi bychom doplnili všechny řady. Když nám vypadne krajní obránce, tak tam hraje Jirka Kladrubský, což je středový hráč. Máme dvě typologicky podobná křídla Wermke – Pešek, pokud jeden z nich vypadne, náhrada za ně není. Pokud budou finanční prostředky, rádi bychom přivedli kvalitní hráče.

Často se skloňuje jméno Davida Lafaty. Je reálný příchod sparťanského útočníka?
(usměje se) Nechtěl bych to moc rozebírat. My jsme s Davidem kamarádi, občas si zavoláme. Ale David je hráč Sparty Praha, kde má smlouvu do léta 2018. Všechno záleží na něm. Je to sparťan tělem i duší a jsem přesvědčen, že ještě neřekl poslední slovo. Kdyby přišla možnost, že by šel do Dynama, tak bychom byli všichni rádi. Kdo by takového útočníka nechtěl. Ale nedávám tomu zatím velkou naději.

Co palčivé místo brankáře? Po osmi kolech do té doby neotřesitelná jednička Zdeněk Křížek usedla na lavičku a místo mezi třemi tyčemi zaujal Jindřich Staněk. Jde o stálou změnu?
Zdeněk Křížek prožil povedenou minulou sezonu a vstupoval do té následující jako jasná jednička. Jindra Staněk byl na hostování v Třebíči, vrátil se a chtěli jsme ho vidět. Zdeněk začal jako jednička, ale Jindra mě v trénincích i zápasech přesvědčoval o tom, že si šanci zaslouží. Je to brankář reprezentační jednadvacítky, jenž se nám moc hodí do systému, který jsme chtěli hrát. Jde o moderního gólmana, jenž umí nohama, s jeho rozehrávkou se naše hra zrychlila a zkvalitnila. Ne, že by Zdeněk nohama neuměl, ale jde spíše o brankáře starší generace. Oba chtějí chytat, to je jasné. Ale jsem rád, že to Kříža vzal dobře a Jindrovi pomáhá.

Na podzim toho tolik neodehráli Jakub Moravec, Matěj Helešic, Daniel Turyna nebo Jan Hála. Jaký bude jejich další osud?
Matěj Helešic tolik nehrál kvůli zranění, jinak to byl hráč do základní sestavy. Má u nás hostování do léta, ale Baník Ostrava si jej případně může stáhnout. Kuba Moravec je mladý kluk, který na sobě chce pracovat. Tolik šancí nedostal, ale také má hostování do léta a věřím, že se ještě ukáže. Dan Turyna přišel týden před ligou, zřejmě očekával větší vytížení, ale v týmu byli kvalitnější útočníci. Pak přišlo zranění a my jsme jeho hostování ukončili, vrátil se do Sparty. Pro Honzu Hálu jsme hledali hostování už v létě, ale nepřišla adekvátní nabídka, aby byla výhodná pro nás i samotného hráče. Šanci na podzim v áčku nedostal, na jeho postech hráli klíčoví muži celého týmu Javorek s Čavošem, navíc byl připraven Petr Benát. Honza by potřeboval hrát, je to mladý fotbalista. Ale záleží na nabídce.

Kapitán týmu Petr Benát v první polovině sezony nastoupil jen jednou v základu, jeho odehraná minutáž odpovídá necelým pěti poločasům. Bude sedmatřicetiletý záložník pokračovat i na jaře?
S Peťou se bavíme na rovinu. Jsme rádi, že ho v týmu máme. Několikrát naskočil a vždy nám pomohl. On můj názor zná, musíme věc ještě dořešit s ním i Martinem Vozábalem. Jsou dvě možnosti. Buď bude hrát dál, nebo bude pokračovat v jiné funkci.

Poslední utkání už máte za sebou, trénujete však dál. Jaký máte plán na další dny a týdny?
Absolvujeme třítýdenní blok, během něhož probíhá kompenzace běžné zátěže. Kluci zatěžují jiné partie, chodíme hrát hokej, beachvolejbal a další sporty. Ve čtvrtek hráči podstoupili zátěžové testy. Trénujeme do 14. prosince, pak klukům začne zasloužené volno. Přípravu na jarní část odstartujeme 8. ledna 2018.