Práce s fotbalovou mládeží, to je na jihu Čech hlavně záležitost Jihočeské fotbalové akademie Karla Poborského, která nadále úspěšně funguje. Výborné zázemí a podmínky, to akademii zdobí. Sportovní činnost mládeže podporuje společnost ČEPS, a.s.

Jihočeská fotbalová akademie Karla Poborského pracuje s dětmi širokého věkového rozmezí od těch nejmenších až po starší děti. Navíc prakticky neustále akademie nabírá další a další členy. Děti mají špičkové podmínky na trénování, tréninkové centrum mládeže na Složišti jim nabízí jedinečné zázemí, kterému se může rovnat pouze několik center mládeže v republice. O děti se navíc starají kvalifikovaní trenéři, kteří s dětmi žijí nejen na trénincích, ale i mimo ně.

Jedním z trenérů je i kapitán českobudějovických fotbalistů Petr Benát, jenž je novým šéftrenérem přípravek v Jihočeské akademii. „Na tomto postu skončil Petr Čížek, který se stal šéftrenérem SpSM. Funkci jsem přijal s radostí. Přestože pořád ještě hraji, tak trénování mě baví a podobné věci by se měly naučit včas,“ chválí si Benát.

Trenérská kariéra oblíbeného záložníka začala v předloňské sezoně, kdy jako trenér přebral děti ročníku 2007. „Původně jsem byl pouze patron této kategorie. Ale od února 2016 jsme s Jakubem Hricem vedli tým úplně sami. Nyní jako šéftrenér přípravek mám pod sebou šest přípravkových kategorií. Jenom přípravkové kategorie, tedy fotbalisté od kategorie U06 až do kategorie U11 čítají více než 120 fotbalistů. Navíc prakticky stále platí, že rádi do svých řad přibereme další malé fotbalisty,“ říká Benát. Pro malé fotbalisty je obrovskou motivací, když vidí své trenéry na hřišti při ligových bojích. „Už loni se mi moc líbil nápad, že propojenost českobudějovického A-týmu s dětmi v akademii byla veliká. Mladí kluci nás pak poznávají na hřišti, je to pro ně pozitivní příklad a motivace,“ myslí si šéftrenér přípravek Jihočeské fotbalové akademie Karla Poborského.

U nejmenších dětí není fotbalová stránka na trénincích tím nejdůležitějším. „Snažíme se u dětí rozvíjet všestranné pohybové schopnosti. Aby je bavil pohyb, míč, trénování. S míčem se začíná až tak v šesti nebo sedmi letech. Občas míváme trošku problém s rodiči, kteří až příliš řeší výsledky na turnajích. V tomto věku je ale nejdůležitější, aby se formoval hráč jako osobnost. Není důležité, jak budeme hrát na turnajích a v zápasech. To potom přijde s věkem, kdy „fotbalovosti“ je pak víc a víc,“ vysvětluje Petr Benát.

„Pro práci s dětmi máme výborné podmínky. Tréninkové centrum mládeže na Složišti je skvělé. Máme k dispozici několik travnatých hřišť, umělou trávu a v případě nepříznivého počasí i nafukovací halu,“ dodává závěrem nový šéftrenér přípravek Benát. Jihočeská fotbalová akademie Karla Poborského funguje díky finanční podpoře společnosti ČEPS, a.s.