„Místní klub ve snaze, aby poskytl zdejšímu obecenstvu příležitost spatřiti ukázku opravdové a dokonalé footballové hry, nelekal se obětí a pozval si na 22. t. m. známý pražský klub světového jména A. C Spartu. Podmínkou bylo, aby Sparta vyslala mužstvo co možná nejsilnější, opravdu propagační. Sparta slíbila a jako na vzdor všem pochybovačům a roztrušovačům tendenčních zpráv slib dodržela,“ psal v úvodu reportáže fotbalový činovník Leontin Baťa.
Sparta v tu dobu vyhrávala, co se dalo. Právem byla její éra označovaná za železnou, získala si respekt po celé Evropě. V domácí (neoficiální) soutěži neztratila v letech 1920 – 1923 ani bod! Porazila Norimberk či Barcelonu, vítězně zvládla domácí dvojutkání se slavným Celtikem Glasgow, což byla hlavní fotbalová událost roku 1922.
Zatímco konkurenční Slavii výkonnostně pozvedl legendární John Madden, za sparťanskou jízdou stál také skotský trenér. Bývalý kapitán Arsenalu Londýn Johny Dick. V Čechách nejprve vedl německý DFC Prag, Spartu koučoval v letech 1919 – 1923. A nechyběl ani při utkání v Č. Budějovicích.
Letenští nastoupili v systému 2 – 3 – 5 v sestavě Kotěra – Steiner, Peka – Bednařík, Hušek, Fivébr – Sedláček, Janda, Pilát, Kocourek, Tošner.
Tedy i s s populárními Antonínem Jandou „Očkem“, šutérem Václavem Pilátem, skvělým obráncem Karlem Steinerem a Josefem Sedláčkem. Scházel jen hvězdný středopolař Karel Pešek, řečený Káďa, považovaný za vynálezce skluzu. Za to zaskočil legendární Antonín Fivébr, který v tu dobu hájil barvy italské Brescie.
Favorit vyhrál podle očekávání po exhibiční hře 5:0 (1:0) po gólech Jandy (27. a 55. min.), Piláta (46. a 80.) a Sedláčka (63.).
Podle dobového tisku předvedl všem pochybovačům reklamu na fotbal.
„Výkon, který Sparta v Č. Budějovicích podala, mohl uspokojit každého a získat i ty, kteří doposud s nedůvěrou hleděli na tento sport, jehož přednosti a zajímavost možno oceniti jen tenkráte, hrají-li ho dokonalí hráči. Sparta snažila se poctivě, aby nezadala své pověsti a hleděla také číselně vyjádřiti svou převah. Nejlepší řadou Sparty byl útok, kde Pilát uváděl diváka v úžas bravurní svojí technikou, Janda svou známou energií a řízností před goalem, Sedláček rychlou, účelnou a přesnou křídelní hrou. Tento byl také pákou celého útoku a možno říci i nejlepším mužem v poli. Na levé straně vyznamenávali se Kocourek s Tošnerem krásnou, mnohdy až příliš detailní souhrou. Záloha kryla výborně postup svého forwardu, obrana byla vždy na místě a uchránila svoji branku od pohromy v několika nebezpečných situacích.“
Černobílým ve složení Kramář – Sukdol, Řežáb – Selinka, Hrdina, Maryška – Hryniak, Malík, Slabý, Kalina, Schrabal nešla upřít snaha, proti tak kvalitnímu soupeři odvedli maximum.
„Ačkoliv jsou v mužstvu dosud znatelný mezery po některých loňských hráčích, přece dlužno vzdáti mužstvu jako celku uznání, co se týče výkonu i výsledku,“ psal Jihočeský sportovní týdeník.
Celý článek naleznete ve zpravodaji DYNAMÁK, který vychází k sobotnímu zápasu FORTUNA:LIGY SK Dynamo České Budějovice – AC Sparta Praha. Dále v něm najdete rozhovor s letenským Jakubem Peškem, který oblékal i českobudějovický dres, nebo průřez bohatou kariérou 80letého jubilanta Jiřího Stieglera.