Vůbec poprvé v historii klubu má Dynamo České Budějovice svého oficiálního skauta, který by měl klubu doporučovat zajímavé fotbalisty z celého světa. Velice zajímavé pozice se ujal bývalý zkušený kouč František Cipro, který funkci skauta v posledních dvou letech vykonával v pražské Slavii. Svůj milovaný klub ale opustil a vrátil se zpět domů. "Ve Slavii jsem prožil půlku života, to hovoří za vše.Podobný vztah mám i k Českým Budějovicím, kde jsem začínal jako žáček. Klubů jsem prošel víc, ale vždy bude na nejvyšší pozici Slavia a České Budějovice," říká sympaticky třiašedesátiletý skaut budějovického klubu.

Možnost, aby Dynamo služby svého bývalého úspěšného trenéra využila, se přímo nabízela. Pražské Slavii nedovolila ekonomická situace poohlížet se po světě a po ukončení angažmá tak po Františku Ciprovi sáhl budějovický klub. "Dynamo se mi ozvalo minulý rok někdy v průběhu podzimu. Na spolupráci jsme se s panem Kotrbou domluvili asi v říjnu nebo listopadu," říká. O tom, jak přesně práce skauta funguje ale příliš mluvit nechce: "Je to hlavně o známostech a kontaktech. Nerad bych ale šířil, jak se dostat do této práce. Každý má svoje metody a ty si chrání. Práce skauta je o výsledcích a ne o způsobu práce."

Přestože se neustále mluví o ekonomické krizi, nemyslí si František Cipro, že by na světovém hráčském trhu byl nedostatek fotbalistů. "Hráči se dají určitě sehnat, jen záleží na ekonomických možnostech klubu. Zimní přestupní termín není ideální, ale každopádně v lednu odzkoušíme pět až šest cizinců," nastiňuje a dodává, že část hráčů bude k vidění již tuto sobotu na Tipsport Cupu v Praze, kde Jihočechy čekají dva zápasy. Dynamo se ale nebude rozhodně poohlížet jen v zahraničí: "V kraji je plno nadějných mladých fotbalistů a to bude jeden z cílů mé práce. Soustředit se na ně a vytipovat je. V Českých Budějovicích se navíc budeme zaměřovat spíš na mládež."

Těžko se dá slovy popsat, jak vlastně skaut pracuje a jak vybírá hráče, které následně doporučí klubu. "Někdy to pak zkrátka vyjde, jindy nemusí. Hráči se často vybírají podle požadavků trenéra a potřeby mužstva. Trenér řekne, že potřebuje například levého záložníka a já se mu ho pak snažím sehnat. K tomu je potřeba mít přehled. Nikde není napsáno, že se potřebný fotbalista nemůže objevit například v české I.B třídě," říká.

Skaut ale rozhodně není člověkem, který prostě ukáže prstem na fotbalistu a ten se pak připojí k ligovému týmu. Než vybraného hráče klubu doporučí, je to často velmi dlouhá cesta. "Výjimečně se to dá poznat na první pohled, ale jindy se dává na doporučení svých kontaktů. Důležité je samozřejmě i osobní sledování při tréninku a v zápase. Takže není to rozhodně tak, že někam pojedu a přivezu odtud bez dřívějších informací tři hráče," usmívá se Cipro. Jako zaměstnanec Slavie ale přesto procestoval kus světa: "Je pravda, že jsem toho nalétal a najezdil hodně. Dostal jsem se i do zemí, kam bych se rozhodně normálně nedostal."

Zajímavostí příchodu Františka Cipra je také skutečnost, že ještě před nedávnem vedl tým jako hlavní trenér. "Od té doby došlo v hráčském kádru ke změnám. Hodně hráčů tu bylo i za mě a některé jsem i přivedl. Další fotbalisty znám z ligy," popisuje. Prioritou pro letošní ligovou sezonu bude i pro nového skauta záchrana prvoligového týmu v nejvyšší soutěži. "Musíme se snažit při hře skloubit dravé mládí se zkušeností. Důležité je mít kádr vyvážený jak věkově, tak i zkušenostmi a kvalitou," uvědomuje si Cipro.