České Budějovice čeká ve třetím kole další nezáviděníhodná prověrka, která určí další směr ligového putování. Dynamo zajíždí na stadion mistra minulé sezony, který ale zatím nenachází potřebnou formu k obhajobě titulu. Oba týmy tak získaly po dvou soutěžních zápasech pouze jeden bod. Jihočeši se navíc budou muset obávat bilance, ve které se úspěšnost přiklání jasně na stranu Ostravy – ze Slezska přivezli z devíti duelů jen jedinou výhru. Zápas začne v sobotu 21. srpna od 20 hodin.

Diváci: 2240

Ostrava: Raška - Pospěch, Dvorník, Besta, Kotrys (46. Papadopulos) - Látal, Bystroň (71. Zúbek), Lička, Čížek - Heinz (90. Zavadil), Matušovič

Preview
Minulé utkání s Baníkem Ostrava absolvovali svěřenci Pavla Tobiáše na Střeleckém ostrově v posledním kole podzimní části. Na vyprodaném stadionu vládla výborná atmosféra, o kterou se zasloužili zejména příznivci ostravského klubu. Děj první půle probíhal ve vyrovnaném duchu, ale domácí fotbalisté měli ke vstřelení branky přece jen blíže. Budějovičtí v posledních deseti minutách stiskli svého soupeře, vypracované šance ale nezměnili ve vedoucí branku. Hostujícího Laštůvku nejprve nepřekonal kapitán Vozábal, poté nepotvrdil pověst ligového ostrostřelce Lafata a do třetice pálil vedle Pončák. Zakřiknutí hráči Ostravy pokračovali ve stejném ražení jako v první půli. Hosté se do příležitostí dvakrát nehrnuli, což byla voda na mlýn pro jihočeskou družinu. David Lafata mohl napravit klopýtnutí z prvního poločasu, ale budějovickému kanonýrovi tentokrát štěstí nepřálo. Posléze zaúřadoval blesk z čistého nebe v podobě Heinzova gólu. Černobílí ale zbytečně nesložili zbraně a díky Marku Kuličovi, jenž vyrovnal na konečných 1:1, odcházeli českobudějovičtí diváci nadmíru spokojeni.

Ve vzájemném měření sil jsou úspěšnější Ostravští. Z osmnácti zápasů se radovali sedmkrát, šest utkání nemělo vítěze a pět duelů s černobílým celkem prohráli. V devíti střetnutích, které Jihočeši odehráli na Bazalech, se hosté předvedli třemi body pouze jednou (vítězství 1:0), dva zápasy skončily nerozhodně a v šesti duelech poznali hořkost porážky. Budějovičtí nastříleli na ostravském stadionu osm branek, šestnáct gólů naopak proplulo do jihočeské svatyně.

Ligového mistra sezony 2003/2004, kterého vede trenér František Komňacký, opustili v ligové přestávce brankáři Michal Daněk (Kladno – na hostování) a Jan Laštůvka (Šachťor Doněck), obránci René Bolf (Auxerre), Aleš Neuwirth (Drnovice – na hostování), záložník Rostislav Kiša (Opava), útočníci Přemysl Krpec (Vítkovice – na hostování) a Lukáš Magera (Kladno – na hostování). Do týmu, jenž si klade opět nejvyšší mety, zamířili brankář Miroslav König (Elazigspor), obránci David Kotrys (Bohemians), Marek Zúbek (Brno), Jan Velkoborský (Blšany), záložník Pavel Zavadil (Sparta) a útočník Michal Papadopulos (Arsenal – z hostování). Z rezervy si kormidelník Komňacký zavolal gólmana Antonína Bučka a obránce Jana Daňka.

Po nevyvedeném zápase s Teplicemi si odjížděli Ostravané napravit reputaci na sever Čech do Jablonce. Chyběl kousek a ostravský celek se mohl opět pochlubit blamáží. Hosté sice nezačali špatně, ale v polovině prvního poločasu je potrestal z neproměněných šancí jablonecký Laštovka, jenž otevřel skóre nádhernou střelou. Slezský celek obdržená branka vybičovala k ještě většímu úsilí, z čehož pramenil vyrovnávací gól, o který se postaral navrátivší Papadopulos. Zápas tak skončil smírně 1:1.

Do kolonky zkušených obránců spadají Peter Drozd a Marek Zúbek (většinou však využíván jako defenzivní štít). Mezi opory v obraně též patří útočně laděný Zdeněk Pospěch, jenž v uplynulé sezoně nasázel devět branek. V záloze se střídají taková jména jako Radoslav Látal (239 startů), Martin Čížek (214 zápasů) či Radek Slončík (217 utkání). V útoku stabilně působí duo Matušovič-Heinz, které nastřádalo v sezoně 2003/2004 dohromady 29 zásahů.

Pavlu Tobiášovi chybí pouze záložník Josef Němec, který má podvrtnutý kotník z utkání s Příbramí, Marek Kulič by již měl být schopen naskočit do sobotního utkání. Zato jeho ostravský protějšek se nebude moci spolehnout na útočníka Matušoviče, jenž v minulém zápase uviděl červenou kartu a nenastoupí ke třem ligovým utkáním. Nejen složení útočné formace činí Komňackému problémy, obranná řada se bude muset obejít bez zraněného Drozda.

Utkání, které proběhne v sobotu 21. srpna od 20 hodin, bude pískat hlavní rozhodčí Čuřín, kterému budou pomáhat asistenti Ondo a Pinkas. Čtvrtého sudího bude vykonávat Puček a delegátem byl zvolen Gric. Duel se stane po Olomouci další obtížnou zkouškou pro Jihočechy, kteří si zatím připsali na své konto pouze bod, což potvrzuje domněnku tradičně horšího startu. Je ale potřeba také vidět, že se dočkaly České Budějovice opět těžkého losu, jako tomu bylo v loňské sezoně. Bude nadále pokračovat série nešťastně ztracených bodů, nebo se nakonec smolná šňůra přetrhne?